3 marca 2023 roku Kalisz złożył swoją teraźniejszość w ręce przyszłych pokoleń poprzez umieszczenie kapsuły czasu w płycie Głównego Rynku. W kapsule znajdują się przedmioty reprezentatywne dla obecnych czasów i mają za zadanie przekazać wiedzę o naszej kulturze i zwyczajach.
Wśród zakopanych przedmiotów znajduje się m.in. przesłanie prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego oraz przedmioty nawiązujące do współczesnego Kalisza, takie jak specjalne wydanie gazety „Życie Kalisza”, informacja o władzach samorządowych, skład Rady Miasta Kalisza, dwa koła zębate – symbol przemysłu i rozwijających się nauk technicznych oraz wykonane, w ramach specjalnego konkursu, prace uczniów. Dodatkowo, umieszczono w kapsule flagę miejską kaliskie andruty, nasiona łąki kwietnej jako symbol działań podejmowanych na rzecz zazieleniania Kalisza, tegoroczny kalendarz kaliski oraz gadżety miejskie. Przed historycznym zasypaniem kaliskiej kapsuły zrobiono wspólne zdjęcie, które również zostało w niej umieszczone.
Kapsuła czasu została wykonana przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A. o bogatej historii i tradycjach przemysłowych. Wyprodukowano ją ze stali kwasoodpornej o podwyższonej odporności na korozję wżerową, która ma zastosowanie w przemyśle chemicznym, zapewniając jej przetrwanie przez dziesiątki lat. Do jej wykonania użyto gwintów rurowych samouszczelniających oraz uszczelkę z silikonu odpornego na działanie ekstremalnych temperatur od -60°C do 220°C. Jej wewnętrzna średnica wynosi 26 cm, a wysokość 36 centymetrów.
Ceremonię zakopania kapsuły czasu uświetnili swoją obecnością Prezes Zarządu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A. Pan Jacek Jankowski, jak również Radni Miasta Kalisza, rektor Akademii Kaliskiej, dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, przedstawiciele kaliskich szkół, dyrektorzy instytucji kultury oraz dziennikarze.
Jako spółka jesteśmy dumni z możliwości uczestnictwa w tym wyjątkowym projekcie mającym na celu zachowanie pamięci o dzisiejszych czasach. Kapsuła czasu jest symbolicznym przekazem naszego dziedzictwa przyszłym pokoleniom w kierunku zachowania naszej kultury i historii. Będzie czekać na swoje odkrycie przez lata zanim ujawni swoje tajemnice.